11.05.2014

Drewno w łazience

Drewniane elementy wykończeniowe czy wyposażenie z naturalnego drewna nadają każdemu pomieszczeniu niezwykły, przyjazny klimat. Specyficzne warunki panujące w łazience (duże wahania temperatury i wysoka wilgotność) nie uniemożliwiają zastosowania drewna, ale wymagają starannego zaplanowania drewnianych elementów.






Drewno egzotyczne czy rodzime?

Podstawą udanego wprowadzenia drewna do łazienki jest wybór odpowiedniego jego rodzaju. Dzięki temu unikniemy licznych problemów.
Wybierając drewno do łazienki powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dwa jego parametry: twardość i odporność na odkształcenia (wyrażona procentowym współczynnikiem skurczu – powinien być jak najniższy).
Twarde i odporne na odkształcenia gatunki to przede wszystkim drewno egzotyczne, dlatego to ono najczęściej pojawia się w łazienkach. Dodatkowo drewno egzotyczne jest niepodatne na odbarwienia i wygląda bardzo atrakcyjnie, a wysoka zawartość olejków i żywic czyni je odpornym na pleśń i grzyby. Do łazienki poleca się przede wszystkim drewno: iroko, merbau, teak, lapacho, doussie, amarant, cedr, jatoba, wenge, badi.

Decydując się na gatunki rodzime, należy wybierać te najtwardsze: dąb, buk, jawor, jesion czy modrzew.


W łazience sprawdzą się również elementy wykonane z rodzimych gatunków drewna. Na zdjęciu drewniane meble łazienkowe Magnat od Oristo stworzone z drewna brzozowego.

Drewniana podłoga w łazience? Czemu nie!


Do zalet drewnianej posadzki w łazience nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Najważniejsze to względy estetyczne i przyjemne odczucia towarzyszące stąpaniu po ciepłej, drewnianej podłodze.
Plan wykonania drewnianej podłogi powinien rozpocząć się od wyboru odpowiedniego gatunku drewna – jak już wcześniej wspomniano powinno charakteryzować się wysoką twardością i niskim współczynnikiem skurczu. Fomat drewna nie jest aż tak ważny: mamy do wyboru tzw. parkiet przemysłowy, klepkę, kostkę dekoracyjną, deski barlineckie czy deski podłogowe. Pamiętajmy, że parkiet ułożony z drobnych elementów będzie odporniejszy na różne wypaczenia.
Zanim zaczniemy kłaść parkiet należy przygotować podłoże. Musi być suche (w przeciwnym razie będzie przekazywało wilgoć drewnu) i mocne (drewno pracuje i pojawiają się naprężenia, które podłoże musi wytrzymać). Podłożem polecanym pod posadzkę drewnianą jest np. jastrych cementowy.

Drewniany parkiet należy starannie zaimpregnować, co będzie chroniło go przed wchłanianiem wilgoci. W ten sposób zapobiegniemy odkształcaniu, pęcznieniu i pękaniu desek, ale także pojawieniu się pleśni i grzyba. Co ważne – krok ten należy wykonać jeszcze przed ułożeniem parkietu! Deski należy pokryć preparatem impregnującym z każdej strony.

Kiedy już ułożymy zaimpregnowane deski, należy zadbać o szczelność połączeń między nimi. Wypełniajmy je elastyczną masą akrylową.

Teraz czeka nas już tylko wykończenie gotowej posadzki – olejowanie lub lakierowanie. Olej ma te przewagę, że wnika w głąb struktury drewna i impregnuje je. W przypadku uszkodzenia powłoki lakierowanej, w uszkodzonym miejscu drewno jest narażone na wnikanie wody.
Z kolei lakierowany parkiet jest prostszy do pielęgnacji – przecieramy go wilgotną szmatką z dodatkiem wybranego detergentu. Podłogi olejowane wymagają stosowania olejów pielęgnacyjnych (częstotliwośc jest uzależniona od stanu posadzki i rodzaju drewna).


Olejowanie drewnianej posadzki przed ułożeniem sprawia, że deski są z każdej strony zabezpieczone przed przyjmowaniem wilgoci


Parkiet  lakierowany w łazience jest łatwiejszy do utrzymania w czystości, ale naraża na ryzyko wnikania wody w deski w przypadku miejscowego uszkodzenia powłoki

Meble drewniane w łazience

Drewniane meble łazienkowe są najprostszym i najpopularniejszym sposobem na wprowadzenie drewna do łazienki. Pamiętajmy, że specyficzne warunki panujące w łazience sprawiają, że powinniśmy do niej wybierać wyłącznie meble oznaczone przez producenta jako „łazienkowe”. Kupując meble do łazienki (dotyczy to w szczególności właśnie mebli drewnianych) należy zwrócić uwagę, aby zabezpieczone przed wilgocią były całe szafki – nie tylko fronty. Najlepiej wybierać meble o konstrukcji chroniącej przed bezpośrednim kontaktem drewna z podłogą i ścianami, na których skrapla się para wodna. Sprawdzą się szafki łazienkowe wiszące lub stojące na nóżkach, z cofniętą tylną ścianką. 
Ciekawą alternatywą dla mebli z drewna litego mogą być meble fornirowane. Fornir to okleina stworzona z cienkich płatów naturalnego drewna, którą wykańcza się meble. Meble fornirowane pod względem estetycznych dorównują drewnianym, są od nich znacznie tańsze a ponadto mniej podatne na odkształcenia czy pęknięcia.

Drewniane meble łazienkowe Madryt od polskiego producenta mebli łazienkowych, firmy Defra

Kolekcja mebli fornirowanych – Modern Wood od Oristo

Inne pomysły na drewno w łazience

Poza posadzką i meblami sposobów na wprowadzenie drewna do łazienki jest bardzo wiele. Przede wszystkim mogą to być drewniane elementy wykończeniowe i akcesoria – panele ścienne, pokrywa lub obudowa wanny, półki, kosze, deska sedesowa, zestawy łazienkowe. Zdecydowanie rzadziej spotykane rozwiązania to drewniana „ceramika” łazienkowa – wanna lub umywalka.



Drewniana wanna to bardzo oryginalny sposób na wprowadzenie drewna do łazienki

Znacznie częściej stosowanym rozwiązaniem jest drewniana obudowa standardowej wanny (na zdjęciu Villeroy&Boch)


Drewniane akcesoria łazienkowe są łatwym i szybkim sposobem na wprowadzenie naturalnego akcentu do łazienki