27.05.2014

Brodzik prysznicowy – jaki wybrać?

Brodzik, pomimo rosnącej popularności odpływów prysznicowych, jest wciąż najchętniej wybieranym sposobem wykończenia kabiny prysznicowej. Ogromny wybór kształtów i modeli brodzików prysznicowych wykonanych z różnych materiałów nie ułatwia wyboru. Podpowiemy, na co zwracać uwagę.












Zalety brodzika

Zanim zaczniemy przymierzać się do kupna brodzika, warto poznać jego alternatywy. Kabina prysznicowa może być ustawiona również na wannie (powstaje tzw. wanno-kabina) lub też bezpośrednio na podłodze, tworząc przestrzeń prysznicową z odpływem w podłodze.

Wśród zalet brodzika należy wymienić przede wszystkim prosty i szybki montaż oraz brak problemów ze szczelnością (ew. przecieki to raczej wynik źle wykonanego połączenia kabiny z brodzikiem niż nieszczelności samego brodzika). W porównaniu do wanno-kabiny zapewnia też sporą oszczędność miejsca.

Co prawda zwolennicy kabin bezbrodzikowych wypominają brodzikom mało nowoczesny wygląd i wizualne ograniczanie przestrzeni, jednak przy obecnym bogactwie wzorów i modeli brodzików nie musi to być prawdą.



Nowoczesny i elegancki design - brodzik Superplan Kaldewei

Rodzaje – jaki brodzik wybrać?

Dostępna na rynku brodziki prysznicowe różnią się przede wszystkim głębokością, kształtem i materiałem. 

Materiał, z którego wykonano brodzik ma największy wpływ na jego cenę, ale i cechy użytkowe. I tak:

Brodziki akrylowe – są najtańsze, lekkie, ciepłe i trwałe

Brodziki akrylowe wyróżnia przede wszystkim najlepsza cena, łatwość utrzymania w czystości, niski ciężar i dostępność w wielu rozmiarach i kształtach. Na zdjęciu brodzik akrylowy Ares PMD Piramida – można go kupić za niewiele ponad 200zł

Brodziki stalowe – stosunkowo tanie, trwałe i łatwe do utrzymania w czystości, ale zimne

 Firma Kaldewei specjalizuje się w produkcji brodzików ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm. Materiał ten jest wyjątkowo twardy, wytrzymały i odporny, a projektanci firmy dbają aby nadać mu nowoczesne, designerskie kształty. Na zdjęciu Kaldewei Conoflat.

Brodziki ceramiczne – są eleganckie, stabilne i odporne na zarysowania, za to ciężkie i dość drogie

Koło Abele to brodzik ceramiczny, stabilny i wytrzymały. Ryflowana powierzchnia zwiększa bezpieczeństwo użytkowania.

Brodziki konglomeratowe – są trwałe, odporne na zarysowania, łatwe do utrzymania w czystości i ciepłe, jedne z najdroższych

Brodzik konglomeratowi Space Mineral firmy Sanplast – brodziki wykonane z odlewu mineralnego charakteryzują się idealnie gładką powierzchnią, łatwą do utrzymania w czystości i odporną na powstawanie plam, przebarwień i ścieranie

Głębokość brodzika determinuje jego cechy użytkowe, wygląd, komfort a często i bezpieczeństwo użytkowników. 
Pamiętajmy, aby odróżniać ją od wysokości brodzika! Wysokośc liczymy na zewnątrz brodzika, a jego głębokość wewnątrz.

Ze względu na głębokość wyróżniamy:

Brodziki płaskie (brodziki posadzkowe) – montowane na równi z posadzką (ew. rant może wystawać ponad posadzkę). Dzięki bezprogowemu charakterowi stanowią doskonałą alternatywę dla kabin bezbrodzikowych. Wymagają wykonania podejścia kanalizacyjnego i umieszczenia syfonu w posadzce.

Brodziki płytkie – ich głębokość zaczyna się już od 1cm, mogą mieć różną wysokość.

Bardzo płytki, ale stosunkowo dość wysoki! Brodzik Radaway Paros A.

Brodziki standardowe – mają kilkanaście centymetrów głębokości

Brodziki głębokie – ich głębokość sięgać może nawet 30-kilku centymetrów. Mogą spełniać niektóre funkcje wanny. Wiele modeli wyposażonych jest w wygodne siedzisko ułatwiające komfortowe korzystanie z brodzika głębokiego.

Brodzik głęboki, zwłaszcza jeśli wyposażony jest w siedzisko, może z powodzeniem przejąć niektóre funkcje wanny. Na zdjęciu Radaway Naxos A, 28cm głębokości.

Kształt brodzika przekłada się przede wszystkim na wygląd kabiny. Brodziki prysznicowe dostępne są we wszystkich kształtach kabin – okrągłe, półokrągłe, kwadratowe, prostokątne, wielokątne i inne. Planując wykonanie kabiny o nietypowym kształcie, nie musimy być skazani na wykonanie odwodnienia w posadzce – również brodziki wykonuje się na wymiar. Dla zapewnienia idealnego dopasowania kabiny i brodzika można zdecydować się na wybór gotowego rozwiązania brodzik + kabina.

Różne sposoby montażu
Poza brodzikami płaskimi, które montuje się bezpośrednio na posadzce, wszystkie „wyższe” modele umieszczane są na specjalnych nośnikach. Najczęściej takim nośnikiem jest styropianowy stelaż, który przykleja się do podłogi, lub nóżki,  za pomocą których można wyregulować wysokość umieszczenia brodzika.