29.04.2014

Bidet – jaki wybrać, zwłaszcza…kiedy nie ma miejsca?

Daje nieporównywalny komfort higieny, jest prosty w obsłudze i może elegancko wyglądać. Bidet, bo o nim mowa, dla wielu z nas jest dziś nieodzownym elementem wyposażenia łazienki.









Bidet – czy warto?

Bidet służy przede wszystkim do utrzymywania higieny miejsc intymnych w trakcie dnia, bez konieczności całkowitego rozbierania się jak przed skorzystaniem z kabiny czy wanny. Jest szczególnie polecany osobom starszym (dla których częsty prysznic może być problematyczny), kobietom w ciąży i osobom, które z powodu różnych dolegliwości powinny zapewnić podwyższoną ochronę miejsc intymnych.
Polecany jest też pozostałym użytkownikom , jako element wyposażenia pomagający zapewnić komfort najwyższej higieny.

Bidet standardowo wyposażony powinien być w specjalną baterię. Baterie bidetowe mają krótszą wylewkę ( w stosunku do np. umywalkowych) i ruchomy perlator, pozwalający na regulację kierunku strumienia wody.
Dodatkowo bidet można wyposażyć w pokrywę i wygodne siedzisko.


Bidet Roca Hall z pokrywą świetnie wygląda w nowoczesnych, minimalistycznych łazienkach

Pamiętajmy, że oprócz swojego podstawowego przeznaczenia, bidet może się okazać przydatny jako „zlew roboczy” pod którym np. czyścimy ubłocone buty.

Gdzie postawić bidet?

Ze względów praktycznych, ale i estetycznych zaleca się umieszczenie bidetu w bezpośrednim sąsiedztwie miski toaletowej, na tej samej wysokości. Najlepiej zdecydować się na wybór bidetu i miski wc z jednej linii tego samego producenta, co zagwarantuje spójną stylistykę urządzeń.


 Wybierając miskę WC i bidet w wersji wiszącej, zwróćmy uwagę żeby znajdowały się na tej samej wysokości (na zdj. Ceramika Roca Element z baterią podtynkową)

Jaki bidet wybrać?

Wbrew pozorom wybór wcale nie jest tak ograniczony jak mogłoby się wydawać. Spośród standardowych bidetów mamy do wyboru wersję stojącą i wiszącą (podwieszaną na stelażu podtynkowym). Najlepiej dopasować rodzaj bidetu do wybranej miski toaletowej.
Jeśli decydujemy się na wersję wiszącą należy zwrócić uwagę aby stelaże do bidetu i miski wc miały nie tylko tę samą wysokość ale i śruby do zawieszenia urządzeń znajdowały się na jednej wysokości.


Bidet i wc montowane są w bezpośrednim sąsiedztwie, dlatego najlepiej wyglądają dobrane z tej samej serii jednego producenta (na zdjęciu miska wc i bidet Koło Ovum)

Jeśli nie ma miejsca na bidet…


Rozwiązaniem zastępującym bidet, dedykowanym do niewielkich łazienek, w których umieszczenie bidetu jest albo całkiem niemożliwe, albo odbywałoby się kosztem innych urządzeń, może być deska sedesowa z funkcją podmywania.
Tzw. biobidet poza oszczędnością miejsca ma wiele dodatkowych atutów, które mogą go uczynić atrakcyjniejszym od tradycyjnego bidetu. Przede wszystkim jest wygodniejszy, bo nie wymaga przesiadania się po skorzystaniu z toalety. Korzystanie z biobidetu zajmuje też mniej czasu – dzięki automatycznie ustawionej temperaturze i łatwej regulacji strumienia.

Toaleta myjąca Geberit Aquaclean to oszczędność miejsca i czasu oraz nieporównywalna higiena. Koszt deski - od ok. 2000zł.

Alternatywą dla toalety myjącej jest zamontowanie w umywalce baterii z rączką bidetta. Po otwarciu wody w baterii jednym przyciskiem możemy skierować strumień do specjalnej rączki prysznicowej. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze niż biobidet. Rączka bidetta umożliwia też napełnianie wysokich naczyń lub stojących na podłodze wiader, co w łazience okazuje się bardzo pomocne.



Bezdotykowa bateria umywalkowe Oras Cubista z rączką prysznicową bidetta – wielofunkcyjna alternatywa bidetu