22.02.2014

Jak wybrać grzejnik do łazienki - wszystko o grzejnikach łazienkowych.

Grzejnik stanowi niezwykle istotny element wyposażenia łazienki. Ponieważ optymalna temperatura powietrza w łazience jest o 4-5°C wyższa niż w innych pomieszczeniach, łazienka  wymaga dogrzania nawet w ciepłych i dobrze izolowanych mieszkaniach. Nie mniej ważną funkcją grzejnika łazienkowego jest suszenie ręczników. Wybór grzejnika do łazienki powinien być poprzedzony dokładną analizą naszych potrzeb i wymogów łazienki.







1. Funkcje grzejnika

Jak już wspomnieliśmy – grzejnik może pełnić w łazience dwie zasadnicze funkcje: ogrzewać (lub dogrzewać) łazienkę oraz służyć do suszenia ręczników. Najlepiej przystosowane do spełniania tych zadań są grzejniki drabinkowe – zbudowane z poziomych kolektorów, na których łatwo powiesić ręczniki. Coraz częściej grzejniki łazienkowe pełnią też funkcję dekoracyjną – zwłaszcza w łazienkach, które wymagają tylko niewielkiego podniesienia temperatury. Jeśli stawiamy więc raczej na elegancki wygląd można zrezygnować z klasycznego modelu i grzejnik drabinkowy zastąpić np. nowoczesnym grzejnikiem ekranowym.





2. Źródło zasilania

Do łazienki poleca się wybierać jeden z trzech rodzajów grzejników: wodny, elektryczny lub wodno-elektryczny. Różnią się one źródłem zasilania. Grzejniki wodne są podłączone do instalacji co, będą więc działały tylko w sezonie grzewczym. Niezależność grzania od pory roku zapewni nam grzejnik elektryczny – rozwiązanie to jest jednak mało ekonomiczne, ponieważ grzejnik przez cały czas pracy korzysta z energii elektrycznej, która jest jednym z najdroższych sposobów ogrzewania. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup grzejnika wodno-elektrycznego, który w okresie grzewczym korzysta z ekonomicznego źródła zasilania czyli instalacji co, natomiast poza sezonem może pracować zasilany grzałką elektryczną.

3. Podłączenie do instalacji

Na rynku mamy do wyboru trzy podstawowe sposoby podłączenia grzejnika łazienkowego do instalacji: podłączenie dolne, boczne i krzyżowe. Wybór podłączenia powinien być uzależniony od instalacji i rodzaju grzejnika. W przypadku wymiany samego grzejnika, kiedy chcemy pozostawić istniejące rozmieszczenie rur i przyłączy instalacji co wybiera się grzejniki boczne lub krzyżowe. W przypadku grzejników bocznych rura zasilająca (znajdująca się na górze) oraz rura odprowadzająca (na dole grzejnika) podłączone są do króćców wychodzących z boku grzejnika. W przypadku długich (ponad 2 metry) grzejników, zamiast podłączenia bocznego stosuje się podłączenie krzyżowe – w którym rura zasilającą i powrotna umieszczone są po przeciwnych bokach, po przekątnej grzejnika.
Zasilanie dolne jest stosowane w nowym budownictwie, kiedy wykonujemy instalację co od podstaw. Rura doprowadzająca i odprowadzająca najczęściej znajdują się na dole po prawej stronie grzejnika, chociaż dostępne są też modele z lewostronnym lub środkowym podłączeniem.

W przypadku grzejników elektrycznych lub wodno-elektrycznych musimy pamiętać również o wyprowadzeniu gniazdka elektrycznego w bezpośrednim sąsiedztwie grzejnika.

4. Moc grzejnika

Niezwykle ważny parametr, który będzie decydował o funkcjonalności grzejnika. Nie należy więc mocy grzejnika dobierać „na oko”. Dokładne wyliczenia mocy powinny znaleźć się w projekcie. W przybliżeniu zakłada się, że zapotrzebowanie cieplne dla 1 łazienki wynosi 100-120W w przypadku dobrze izolowanych i 130-150W w przypadku łazienkek słabo izolowanych (np. z oknem lub ścianą zewnętrzną). Pamiętajmy też, że ważnym aspektem jest sposób użytkowania grzejnika – wiszące ręczniki lub pranie będą obniżały jego moc cieplną. Należy to uwzględnić w obliczeniach.
Na wszelki wypadek zaleca się zakup grzejnika o mocy nieco przekraczającej tę wyliczoną ze względu na zapotrzebowanie cieplne.

5. Wygląd grzejnika

Wygląd grzejnika nie powinien być decydującym kryterium podczas wyboru, jednak warto zadbać, żeby spełniając swoje funkcje użytkowe odpowiadał nam także pod względem wizualnym. Obecnie na rynku mamy ogromny wybór tradycyjnych grzejników drabinkowych. Są dostępne w wielu kolorach, wielkościach i wzorach, łączą wygodę użytkowania z nowoczesnych wyglądem.
Jeśli główną funkcją grzejnika ma być utrzymanie temperatury i tworzenie ciekawego efektu wizualnego warto sięgnąć po grzejniki ozdobne. Są to: szklane grzejniki ekranowe z płaską płytą czołową, na której możemy umieścić właściwie dowolną grafikę, grzejniki lustrzane, grzejniki w niezwykłych kształtach i wzorach. Nie tylko grzejniki aluminiowe, miedziane czy stalowe ale również wykonane z niestandardowych materiałów: grzejniki kamienne, szklane czy wiklinowe.
Najważniejsze jest, aby sprawdzić czy grzejnik został pokryty specjalną powłoką antykorozyjną, która zapewni mu odporność na negatywny wpływ wilgotnego środowiska i doskonały wygląd przez lata.















6. Akcesoria grzejnikowe

Na rynku dostępny jest szereg akcesoriów, które zwiększą funkcjonalność naszego grzejnika. Najpraktyczniejsze są różnego rodzaju wieszaki i półki montowane na grzejniku.