6.03.2014

Jak zamontować umywalkę? Krótko o rodzajach umywalek i ich montażu

Umywalka jest chyba najczęściej używanym elementem wyposażenia łazienki. Należy więc zadbać, żeby była wygodna, umieszczona na odpowiedniej wysokości, współgrająca ze stylistyką całej łazienki. Umywalki mogą się różnić kształtem, rozmiarami czy materiałem (chociaż wciąż króluje ceramika) – ale też sposobem montażu. Oczywiście decyzję o tym jak i gdzie zamontujemy nasza umywalkę należy podjąć jeszcze przed zakupem, bo każdy sposób montażu wymaga innego rodzaju umywalki i różnego zagospodarowania przestrzeni pod nią.

Rodzaje umywalek i sposób montażu

Umywalki wiszące

Są to najczęściej niewielkie umywalki w łazienkach lub osobnych toaletach. Montuje się je do ściany za pomocą kołków rozporowych lub śrub mocujących. Żeby takie rozwiązanie wyglądało elegancko dobrze użyć dekoracyjnego syfonu.


Innym rozwiązaniem jest zainstalowanie pod umywalką (wybrany model musi być do tego przystosowany) postumentu lub półpostumentu, który zamaskuje odpływ. Wbrew pozorom umywalka umieszczona na postumencie to umywalka wisząca, a nie stojąca (postument nie jest elementem nośnym tylko kamuflującym). Obecnie rozwiązanie to jest chętnie stosowane w łazienkach stylizowanych na retro.




Umywalka wisząca to najlepsze rozwiązanie w sytuacji, kiedy chcemy umieścić ten element wyposażenia w narożniku łazienki, a tym samym zaoszczędzić sporo miejsca.




Najnowocześniejszą umywalką z tej kategorii jest umywalka wisząca na stelażu. Dzięki instalacji stelaża podtynkowego elementy odpływowe mogą zostać całkowicie ukryte w ścianie, a my zyskujemy elegancką i minimalistyczną miskę umywalki.


Umywalki blatowe

Umywalka nablatowa

Przeznaczone do umieszczenia na blacie łazienkowym najczęściej są duże i eleganckie modele umywalek. Cała misa umywalki znajduje się nad blatem, jedynie syfon odprowadzany jest pod nim. Jest to rozwiązanie chętnie wybierane ze względu na elegancję, dużą ilość miejsca wokół umywalki oraz pod nią – taki sposób montażu pozwala na praktyczne wykorzystanie miejsca pod umywalką.
Umywalkę przytwierdza się do blatu jedynie za pomocą silikonu sanitarnego. Po jego wyschnięciu (ok. 2 doby) montuje się odpływ.




Umywalka wpuszczana w blat

Takie umywalki wymagają już wycięcia otworu w blacie – nad blat wystaje tylko rant umywalki, a większa część misy znajduje się pod poziomem blatu.



Umywalka podblatowa

W tym przypadku cała misa umywalki znajduje się pod blatem. Z tego powodu musimy zadbać o dokładne zabezpieczenie krawędzi blatu wokół otworu umywalki przed wilgocią. Często takie rozwiązanie jest stosowane w przypadku bardzo eleganckich blatów, w celu „ukrycia” umywalki. Jest to też metoda na wizualne odciążenie niewielkiej łazienki, w której zaczyna się pojawiać zbyt dużo elementów.
Umywalka musi zostać zamontowana szczególnie starannie, w ten sposób aby krawędź umywalki przylegała do spodu blatu. Zazwyczaj przykręca się ją od spodu blatu na specjalnych śrubach i dopiero później montuje ostatecznie blat, już razem z zamocowaną do niego umywalką.


Umywalka meblowa

Najczęściej dostępna w komplecie z dopasowaną stylistycznie i oczywiście rozmiarowo szafką. Umywalka zastępuje blat takiej szafki, a szafka pozwala na wygodne zagospodarowanie przestrzeni pod nią i dodatkowo maskuje elementy odpływowe umywalki.
Są chętnie wybierane np. do małych łazienek, w których nie ma miejsca na wstawienie innej szafki.


Umywalki stojące

Są to nowoczesne umywalki zintegrowane z postumentem, sprawiające wrażenie jednej misy. Mogą być ustawione przy ścianie – wtedy odpływ zazwyczaj jest wyprowadzony do ściany lub jako umywalki wolnostojące, ustawione w dowolnym miejscu łazienki (wtedy konieczne jest wykonanie odpływu umywalki i przyłączy baterii w podłodze). Najczęściej mają oryginalne, designerskie kształty.