10.07.2014

Ogrzewanie podłogowe w łazience

Komfort stąpania bosymi stopami po ciepłej podłodze zaraz po wyjściu z kąpieli docenia coraz więcej użytkowników, którzy wykańczając lub remontując łazienkę decydują się na zamontowanie w niej ogrzewania podłogowego. Warto zainwestować w odrobinę luksusu we własnym domu, zwłaszcza że to rozwiązanie ma szereg innych zalet.


















Ogrzewanie podłogowe w łazience – czy warto?

Zdecydowanie łazienka jest pomieszczeniem w domu, w którym najczęściej instaluje się ogrzewanie podłogowe. 



Co daje podłogówka w tym miejscu:
  • komfort ciepłej podłogi, szczególnie istotny właśnie w miejscu, w którym często chodzimy boso
  • ogólny komfort cieplny – ogrzewanie podłogowe zapewnia optymalny, najbardziej komfortowy rozkład temperatur w pomieszczeniu (najcieplej jest przy podłodze, najchłodniej pod sufitem)
  • łazienka jest pomieszczeniem o podwyższonej wilgoci – ogrzewanie podłogowe sprawi, że ściany i podłoga szybciej wyschną
  • możliwość dogrzania pomieszczenia – pamiętajmy, że w łazience temperatura powinna być wyższa o ok 4°niż w reszcie pomieszczeń
  • ogrzewanie podłogowe jest oszczędniejsze od tradycyjnego, zwłaszcza, że mamy możliwość bardzo precyzyjnego nim sterowania
  • zastosowanie ogrzewania podłogowego w łazience nie ogranicza w żaden sposób jej aranżacji, jak to czasem bywa w przypadku tradycyjnych grzejników
  • ogrzewanie podłogowe możemy umieścić w całej łazience lub tylko w wybranych rejonach łazienki, np. przy wyjściu z wanny i kabiny lub przed lustrem, nie ma więc konieczności wydawania na nie ogromnych pieniędzy

Nie da się ukryć, że montaż ogrzewania podłogowego jest bardziej czasochłonny niż wybór grzejnika do łazienki. Jednak po rozważeniu wszystkich jego zalet najczęściej okazuje się, że taka inwestycja się opłaca.

Podłogówka – z grzejnikiem czy bez?

Ogrzewanie podłogowe w łazience może służyć jako główne lub dodatkowe źródło ciepła. Jako ogrzewanie zasadnicze stosowane jest zazwyczaj w budynkach o dobrej izolacji cieplnej, ponieważ konieczność ułożenia ogrzewania podłogowego na ograniczonej powierzchni (nie kładzie się pod elementami stałej zabudowy) często sprawia, że nie jest ono w stanie pokryć zapotrzebowania cieplnego. Standardowy grzejnik przyda się też do dosuszania ręczników. Powinniśmy również pamiętać, że podłogówka (wodna) ma większą bezwładność cieplną i wolniej reaguje na regulację temperatury.

w większych łazienkach ogrzewanie podłogowe stosuje się zazwyczaj w połączeniu z grzejnikiem

Ogrzewanie wodne czy elektryczne?


Wodne ogrzewanie podłogowe to system rur połączonych z instalacją co
  • nie działa poza sezonem grzewczym! (co jest chyba największą jego wadą)
  • decyzję o montażu trzeba podjąć odpowiednio wcześnie – podnosi poziom podłogi o ok. 5 cm
  • można zastosować tanie źródła ciepła (kolektory słoneczne, pompy ciepła) co obniża koszta eksploatacyjne
Prandelli Thermorama, czyli kompletny system wodnego ogrzewania podłogowego 

Elektryczne ogrzewanie podłogowe to kable grzewcze, maty grzewcze lub folia grzewcza umieszczona w posadzce
  • niższe koszta początkowe (zakup, montaż)
  • bardzo nieznacznie podnosi poziom posadzki
  • wysokie koszta eksploatacyjne wynikające z cen energii elektrycznej
Mata grzewcza Elektra Warm Floor - dzięki minimalnej wysokości tego typu rozwiązania świetnie nadają się do łazienek remontowanych lub takich, w których z różnych powodów nie można podnieść posadzki

Ciepło również...pod prysznicem?

Tak, ale tylko w przypadku, kiedy decydujemy się na kabinę prysznicową bezbrodzikową (z odpływem w podłodze). Użytkownicy bardzo chwalą takie rozwiązanie – zapewnia komfortowe ciepło podczas korzystania z prysznica i szybkie schnięcie podłogi po zakończonej kąpieli.


Pamiętajmy jednak, że poza prysznicem bezbrodzikowym ogrzewanie podłogowe powinno omijać wszystkie inne stałe elementy zabudowy – urządzenia sanitarne jak i meble łazienkowe. Dlatego ważne jest szczegółowe zaplanowanie aranżacji łazienki jeszcze przed rozpoczęciem montażu ogrzewania podłogowego.


Montaż ogrzewania podłogowego

Pod względem montażu wodne ogrzewanie podłogowe jest dużo bardziej wymagające. Podłoże pod rurami powinno być idealnie wygładzone i wypoziomowane. Na tak przygotowanej posadzce układa się izolację cieplną (płyty styropianowe, wełna mineralna) i izolację brzegową (pianka polietylenowa) ograniczającą straty ciepła i pochłaniającą naprężenia. Następną warstwę powinna stanowić hydroizolacja. Ułożone na tak przygotowanym podłożu rury przykrywa się warstwą jastrychu.

Elektryczne maty grzewcze, przewody grzejne czy nowoczesne folie grzewcze układa się na posadzce, zatapiając w kleju służącym do montażu warstwy wykończeniowej podłogi.


Niezależnie od rodzaju zamontowanego ogrzewania podłogowego, posadzkę z podłogówką należy wykończyć materiałem dobrze przewodzącym ciepło (z oczywistych względów). W praktyce najczęściej stosuje się płytki ceramiczne, gresy lub płytki kamienne. Jeśli zależy nam na ogrzewaniu podłogowym pod podłogą drewnianą – powinniśmy bardzo starannie dobrać gatunek drewna o niskim współczynniku skurczu i zastosować rozwiązania o obniżonej mocy cieplnej.

Pamiętajmy, że nie tylko samo pokrycie posadzki z ogrzewaniem podłogowym ale również kleje służące do montażu płytek czy parkietu oraz inna chemia budowlana (np. fugi) muszą być odporne na wysoką temperaturę i oznaczone jako przystosowane do współpracy z ogrzewaniem podłogowym.

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Poza systemem rur, kabli czy mat grzewczych system ogrzewania podłogowego potrzebuje oczywiście automatyki, która pozwoli na precyzyjną regulację temperatury i sterowanie ogrzewaniem. Najprostsze rozwiązania reagują na zmianę temperatury powietrza (poprzez termostaty), nieco bardziej zaawansowane posiadają też czujniki temperatury podłogi. Najbardziej zaawansowane (i najdroższe) regulatory pozwalają precyzyjnie zaprogramować ogrzewanie w cyklu dobowym czy nawet tygodniowym.

Nowoczesny sterownik do ogrzewania podłogowego Euroster 3203 umożliwia tygodniową regulację temperatury (dni pon-pt i sob-nd) z możliwością ustawienia 4 poziomów temperatury dla różnych przedziałów czasowych