4.03.2014

Nowoczesne, eleganckie i praktyczne - stelaże podtynkowe w łazience

Kiedy stelaże podtynkowe pojawiły się u nas w połowie lat 90-tych ubiegłego wieku, wzbudzały liczne obawy i wątpliwości. Widmo urywającej się ceramiki podwieszanej, która przy okazji demoluje całą ścianę i zalewa łazienkę wodą z instalacji nie zachęcało do eksperymentów. Dzisiaj już wiemy, że jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne, estetyczne i funkcjonalne. Można śmiało powiedzieć, że ceramika podwieszana obecnie wypiera klasyczne, stojące modele umywalek, toalet czy bidetów.

Skąd taka popularność?

Zalety ceramiki podwieszanej

Podstawową zaletą podwieszanych elementów ceramiki łazienkowej jest wysoka estetyka tego rozwiązania. Wszelkie elementy montażowe i instalacyjne ukryte są w ścianie – dzięki temu bryły ceramiki podwieszanej są małe i kształtne. Minimalizm tego rozwiązania świetnie komponuje się z wizją nowoczesnej łazienki.


Dzięki stelażom podtynkowym umiejscowienie ceramiki łazienkowej przestało być uzależnione od układu ścian w pomieszczeniu. Stelaże podtynkowe pozwalają stworzyć nietypowe aranżacje łazienki. Możemy wykonać niską ściankę działową lub wyspę po środku łazienki, i umieścić na niej elementy ceramiki podwieszanej. Można się też pokusić o umieszczenie toalety czy bidetu w pewnej odległości od ścian. Warto zauważyć, że obudowany (zazwyczaj płytami kartonowo-gipsowymi) stelaż możemy wykończyć dowolną wykładziną ścienną, która będzie pasowała do naszej stylizacji łazienki.





Mówiąc o aranżacji łazienki warto też wspomnieć o estetycznych i praktycznych półeczkach, które powstają po zabudowaniu stelaża podtynkowego. Oczywiście możemy się też zdecydować (zwłaszcza w przypadku dużych łazienek) na pociągnięcie płaszczyzny stelaża w górę aż do sufitu. Tworzy to ciekawy i elegancki efekt wizualny.

Ceramika podwieszana to również większa higiena i czystość w łazience. Wiszące miski ceramiki znacznie łatwiej utrzymać w czystości ze względu na brak zakamarków, rur, elementów instalacyjnych oraz mniejsze wymiary. Dużo wygodniejsze jest też utrzymanie czystości na podłodze w sąsiedztwie urządzeń sanitarnych, które znajdują się nad posadzką zamiast o nią opierać.


Kolejną bezsporną zaletą stelaży podtynkowych jest wyciszanie pracy urządzeń sanitarnych. Elementy instalacyjne i odpływowe zabudowane są w ścianie, która wygłusza szum wody spływającej z instalacji. Bardziej wymagający klienci mogą zdecydować się na system niskoszumowy, wykonany z materiałów dodatkowo wygłuszających odgłosy spływającej wody.

Najważniejszą cechą stelaży podtynkowych jest jednak bezpieczeństwo tak stworzonego systemu montażu. Stelaże podtynkowe umożliwiają stabilne umocowanie urządzeń sanitarnych oraz uchwytów i poręczy dla niepełnosprawnych nawet na cienkich i lekkich ściankach działowych. Wbrew obawom pierwszych użytkowników, ceramika podwieszana zamontowana na odpowiednich stelażach jest bardzo wytrzymała na obciążenia (wc i bidety do 400kg, umywalki do 100kg) i w praktyce nie ma możliwości jej urwania.

Jak wybierać stelaż podtynkowy?

Pierwszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze stelaża podtynkowego jest rodzaj ściany, na jakiej zamierzamy go zamontować. I tak wyróżniamy:
Stelaże do zabudowy lekkiej (suchej) – uniwersalne, ponieważ z zasady przeznaczone są do zamontowania w lekkiej ściance działowej, ale można ich także użyć do montażu przy (nie w) ścianach murowanych i obudować płytą kartonowo-gipsową
 Stelaże do zabudowy ciężkiej (mokrej) – nadają się tylko do zamontowania w ścianach murowanych i wymagają obmurowania po bokach i od dołu. Za to koszt takiego stelaża jest w przybliżeniu dwukrotnie niższy niż stelaża do zabudowy lekkiej

Kolejnym kryterium wyboru są wymiary stelaża:
Wysokość – wyróżniamy tutaj stelaże do zabudowy niskiej (80-90cm) i stelaże do zabudowy wysokiej (110-130cm). Pamiętajmy, że wysokość stelaża determinuje na jakiej wysokości znajdzie się stworzona po jego zabudowaniu półeczka. W przypadku stelaża podtynkowego do wc, wysokość stelaża ma także wpływ na umiejscowienie przycisku spłukującego – w stelażach wysokich umieszczony jest on zawsze na przedniej pionowej ściance stelaża, podczas gdy w przypadku stelaży niskich możemy wybrać model z przyciskiem umieszczonym na górnej półce.
Stelaże podtynkowe mogą się również różnić szerokością przy wyborze należy zwracać uwagę nie tyle na szerokość samej ramy co rozstaw prętów do montażu ceramiki.
Głębokość stelaża podtynkowego to ten parametr, który decyduje o ilości realnie zaoszczędzonego miejsca. Producenci prześcigają się więc w tworzeniu coraz płytszych stelaży dedykowanych do małych łazienek - obecnie możemy znaleźć modele nie przekraczające po zabudowaniu 10 cm.

Warto wiedzieć, że poza standardowymi i najczęściej stosowanymi stelażami przyściennymi możemy też znaleźć modele narożne.

Stelaż podtynkowy wc - jak wybierać

Różni się od pozostałych stelaży tym, że poza ramą nośną standardowo wyposażony jest w spłuczkę i (opcjonalnie) przycisk spłukujący. Na co zwracać uwagę? Najczęściej spłuczka podtynkowa ma pojemność 6 l i umożliwia spłukiwanie w trybie normalnym oraz oszczędnym (połową zbiornika), ale jeśli zależy nam na ekonomicznym zużyciu wody możemy wybrać model z regulacją poziomu napełnienia zbiornika. Ustawimy wówczas ilość wody dla spłukiwania normalnego w zakresie 6-9 litrów oraz oszczędnego w zakresie 3-5 litrów. Niektóre spłuczki wyposażone są w przycisk stop – który odcina wypływ wody. Jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie – dostarczające za każdym razem dokładnie tyle wody, ile potrzebujemy.
Zwróćmy też uwagę na sposób wykonania samego zbiornika spłuczki – te stworzone z jednego elementu metodą rozdmuchiwania minimalizują ryzyko ewentualnych nieszczelności i przecieków. Możliwość demontażu poszczególnych elementów spłuczki przez otwór rewizyjny będzie miała ogromne znaczenie w przypadku ewentualnej drobnej awarii czy zakamienienia któregoś z elementów.
Komfortowe korzystanie ze spłuczki zapewni cicho działający zawór napełniający oraz izolacja styropianowa spłuczki, która dodatkowo wygłuszy jej pracę.

Jeśli chodzi o przyciski spłukujące – mamy ogromny wybór modeli w różnych wzorach, płytki dotykowe, uruchamiane automatycznie, podświetlane. Większość modeli to płytki dzielone (umożliwiające spłukiwanie całym lub połową zbiornika) lub, rzadziej, płytki z przyciskiem stop umożliwiającym precyzyjną kontrolę ilości spuszczanej wody.

Najważniejsze, aby przycisk dobrać do konkretnego stelaża.
Generalnie najlepiej wybierać stelaże, które pasują do wielu różnych przycisków. Daje to nam pewność, że jeśli za jakiś czas zamarzy nam się drobna zmiana wyglądu łazienki, lub np. spłuczka na podczerwień – będziemy mogli ją łatwo zainstalować bez wymiany całego stelaża.