31.03.2014

Mała łazienka – wielki problem? Przemyślana aranżacja małej łazienki

Aranżacja małej łazienki wymaga przemyślanych decyzji. Nie ma tutaj miejsca na błędy. Mała łazienka powinna być urządzona w sposób dający możliwie duże poczucie przestrzeni, komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Przestawiamy rozwiązania pomagające w pełni wykorzystać niewielką przestrzeń.












Jak wizualnie powiększyć przestrzeń?


Płytki łazienkowe


Planując wykończenie małej łazienki, trzeba zwrócić szczególną uwagę na dobór kolorów –szczególnie płytek. Ciemne kolory, zwłaszcza zajmujące duże powierzchnie jak ściany czy podłoga, optycznie pomniejszają pomieszczenie. Najlepiej sprawdzą się minimalistyczne, jasne płytki w chłodnych odcieniach, o połyskliwym wykończeniu odbijającym światło. Dla uzyskania wrażenia jednolitej przestrzeni najlepiej do płytek łazienkowych dobrać fugę w zbliżonym kolorze. Nie bez znaczenia jest też format płytek – do małej łazienki nie poleca się raczej płytek wielkoformatowych, które będą wymagały wykonania wielu cięć, po których nie wyglądają już tak efektownie. Za pomocą formatu płytek możemy również optycznie podnieść lub poszerzyć pomieszczenie: pionowo ułożone prostokątne płytki sprawią, że łazienka będzie wyglądała na wyższą. Jeśli ułożymy je poziomo – możemy wizualnie poszerzyć wąską łazienkę.


Lustra lazienkowe


Duże lustra pozbawione ram to kolejny skuteczny sposób na wizualne powiększenie niewielkiej łazienki. Ciekawym rozwiązaniem może być szafka z lustrzanymi frontami, która jest świetnym miejscem na ukrycie podręcznych kosmetyków.


Oświetlenie łazienkowe


Ogromny wpływ na ostateczny wygląd łazienki ma też jej oświetlenie. Mała łazienka, w dodatku słabo oświetlona wygląda bardzo ponuro, smutno i mało nowocześnie. Najlepiej zastosować oświetlenie wielopunktowe, halogenowe, o chłodnej barwie – kinkiety, podświetlenia luster, szafek. Oświetlona w ten sposób łazienka wyda się większa i nowocześniejsza.

Drzwi

Jak do każdego małego pomieszczenia – również do łazienki poleca się wybór drzwi przesuwanych. Po otwarciu nie będą one wizualnie ani fizycznie ograniczały przestrzeni w łazience. Najlepiej jeśli będą chociaż częściowo przeszklane – przepuszczają wtedy światło.


Minimalizm


Minimalizm to najlepsza i uniwersalna recepta do zastosowania w małej łazience. Zadbajmy o prosty wzór płytek, minimalistyczny model mebli łazienkowych i ceramiki, jednolite dodatki i akcesoria łazienkowe. Powinniśmy też zadbać o porządek z przyborami łazienkowymi i kosmetykami, w miarę możliwości ukrywając je w szafkach lub pudełkach/koszykach. Im mniej różnorodnych rzeczy na widoku, im prostsza forma wyposażenia – tym bardziej przestronna wyda się łazienka.


Dzięki powyższym metodom możemy sprawić, że łazienka wyda się większa, bardziej przestronna…a co zrobić, żeby faktycznie zmieścić w niej dodatkową szafkę lub większy model wanny?


Rozwiązania nietypowe, na wymiar, wielofunkcyjne


Kluczem do sukcesu jest optymalne wykorzystanie niewielkiej przestrzeni, którą mamy do dyspozycji. Z pomocą przychodzą nam właśnie wszystkie rozwiązania nietypowe (np., narożne wc, umywalka umieszczona nad małą wanną), na wymiar (kabiny prysznicowe, meble łazienkowe – idealnie wykorzystujące wnęki i skosy w łazience) czy wielofunkcyjne (wc z bidetem, umywalka z wc, szafka z umywalką i in.).

Ceramika łazienkowa


Posiadacze małych łazienek są w o tyle komfortowej sytuacji, że obecnie na rynku dostępne są całe serie ceramiki łazienkowej dedykowanej specjalnie najmniejszym łazienkom. Nie trzeba więc wybierać nienaturalnie zminiaturyzowanych i niewygodnych modeli. Producenci, dzięki zastosowaniu ergonomicznych kształtów i przemyślanych rozwiązań oferują umywalki, miski wc oraz bidety w pełni funkcjonalne i wygodne, zajmujące minimum przestrzeni.
Dysponując małą łazienką powinniśmy też koniecznie rozważyć zakup ceramiki podwieszanej – dzięki ukryciu elementów instalacyjnych w zabudowanym stelażu oraz pozbawieniu kontaktu ceramiki z podłogą, wizualnie zajmuje ona dużo mniej miejsca.


Prysznic albo wanna…


Bardzo ograniczona przestrzeń w łazience karze nam wybierać: prysznic albo wanna. Oczywiście, praktyczniejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji wydaje się kabina prysznicowa. Zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Zwróćmy uwagę na sposób otwierania drzwi w kabinie – powinny to być drzwi przesuwane, które nie wymagają dodatkowej wolnej przestrzeni przed kabiną. Namiastkę wanny może nam dać kabina prysznicowa z głębokim brodzikiem – który najczęściej wyposażony jest też w wygodne siedzisko. Kabina niestety wizualnie bardzo ogranicza przestrzeń w łazience – zminimalizować ten efekt możemy wybierając kabinę z transparentnymi ściankami lub decydując się na prysznic bez brodzika. 


Zdarza się, że z różnych powodów zakup wanny jest nienegocjowalnym wyborem. Najmniejsze modele wanien rozpoczynają się już od 100cm długości. Najlepsze wykorzystanie przestrzeni w małej łazience zapewniają wanny narożne o asymetrycznych kształtach lub wanny prostokątne. Zanim zakupimy największy model jaki mieści się w naszej łazience, warto sprawdzić czy nie mamy możliwości wykonania delikatnego wkucia w ścianie. Stosując tą metodę możemy czasem wybrać nieco większy model wanny i zamurować jej fragment w ścianie, zyskując kilka dodatkowych centymetrów przestrzeni kąpielowej. Dokupując do wanny parawan nawannowy zyskujemy rozwiązanie 2 w 1 – wannę z prysznicem.


Meble łazienkowe


Szafki łazienkowe do małej łazienki muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Nie mogą ograniczać dostępu ani utrudniać korzystania z urządzeń łazienkowych. Uniwersalnym rozwiązaniem, które zmieści się w praktycznie każdej łazience jest szafka podumywalkowa – która efektywnie wykorzystuje niezagospodarowaną przestrzeń pod umywalką. Świetnym rozwiązaniem będą też meble łazienkowe na wymiar, pozwalające optymalnie wykorzystać wnęki w łazience oraz blat meblowy, pod którym umieścimy pojemne szuflady i szafki. Pamiętajmy, że szafki ustawione na podłodze wizualnie mocno obciążają przestrzeń – jeśli mamy taką możliwość wybierajmy szafki wiszące.
Na rynku mamy też całe serie mebli łazienkowych do małych łazienek – można więc skorzystać z gotowych propozycji producentów z wieloletnim doświadczeniem w aranżacji łazienek.




Podchodząc do tematu z odpowiednim nastawieniem i wiedzą, aranżacja małej łazienki może stać się ciekawym wyzwaniem i sprawdzianem naszych umiejętności, a nie problemem.