23.07.2014

Wentylacja w łazience - bardzo ważna sprawa

Odpowiednia wentylacja w łazience ma ogromne znaczenie – i to nie tylko dla tego pomieszczenia. Przepływ powietrza w mieszkaniu projektuje się bowiem w ten sposób, aby trafiało ono ostatecznie do kanałów wywiewnych umieszczanych właśnie w łazience. 
















Po co wentylacja?


Ponieważ większość czynności w łazience wykonywanych jest przy użyciu wody, jest to pomieszczenie o podwyższonej wilgotności. W przypadku braku efektywnego systemu odprowadzającego parę wodną, wilgoć ta wnikałaby w ściany powodując wykwity grzyba i pleśni. Brak odpowiedniego systemu wentylacji powodowałby też niekomfortowy zaduch, nieprzyjemny zapach w łazience, problemy z wysuszeniem ręczników po kąpieli. Jeszcze poważniejsze konsekwencje mógłby powodować brak wentylacji w łazience z piecem gazowym.

Jaki rodzaj wentylacji


Wentylacja grawitacyjna to naturalny system wentylacyjny. Zanieczyszczone powietrze z łazienki i innych pomieszczeń w domu usuwane jest przez kratkę wentylacyjną do kanału wentylacyjnego i dalej na zewnątrz budynku. W jego miejsce nieszczelnościami w oknach i drzwiach napływa świeże powietrze. System ten wykorzystuje naturalny ciąg powietrza spowodowany różnicą temperatur (wewnątrz ciepło, na zewnątrz chłodno) – działa więc najefektywniej od jesieni do wiosny. Kratkę wentylacyjną należy umieścić jak najdalej od drzwi, przy suficie – aby ciąg powietrza obejmował jak największy obszar łazienki. Trzeba też pamiętać o umożliwieniu napływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza – poprzez uchylone lub rozszczelnione okna w innych pomieszczeniach.

Aventa Exclusive TX – elegancka kratka wentylacyjna zapewniająca swobodny przepływ powietrza w wentylacji grawitacyjnej

W przypadku większych łazienek lub tam, gdzie wentylacja grawitacyjna okazuje się niewystarczająca (z powodu zbyt małej różnicy temperatur, za niskiego komina, niekorzystnego kierunku wiatru) stosuje się wentylację mechaniczną. Niewielkie wentylatory elektryczne montowane w wylocie kanału wentylacyjnego wymuszają ruch powietrza.

UWAGA NA WENTYLATORY

Wentylatory mają teoretycznie wspomagać wentylację grawitacyjną. I faktycznie wspomagają – o ile są włączone. Wyłączony wentylator w sporym stopniu ogranicza naturalny ruch strumienia powietrza, a budowa niektórych wentylatorów sprawia, że po wyłączeniu całkowicie zamykają one kanał wywiewny.

Wentylacji mechanicznej nie wolno stosować w łazienkach wyposażonych w urządzenia grzewcze z otwartą komorą spalania (ryzyko zasysania spalin z przewodu do łazienki) ani w przypadku budynków ze zbiorczymi kanałami wentylacji wywiewnej (ryzyko wtłaczania usuwanego powietrza do innych pomieszczeń/kondygnacji).


Awenta A-Matic wyposażony jest w automatyczną żaluzję, która blokuje przepływ powietrza przez kanał wentylacyjny w momencie wyłączenia wentylatora

Zaleca się stosowanie dodatkowego wentylatora w obrębie wysoko zabudowanej kabiny prysznicowej. Umożliwia on szybkie i łatwe pozbycie się pary wodnej po kąpieli.


Jaki wentylator?

Wiele wentylatorów łazienkowych okazuje się nieefektywnych, ponieważ nie zostały dopasowane do konkretnej łazienki. Wybierając wentylator łazienkowy zwracajmy uwagę przede wszystkim na:
  • wydajność - mnożymy kubaturę łazienki przez 5-8 ( zalecana ilość wymian całej objętości powietrza w ciągu godziny)
  • hałas – powinniśmy wybierać jak najcichsze urządzenie przy zachowaniu odpowiedniej jego wydajności. Będzie to miało wpływ na komfort przebywania w łazience a także częstotliwość włączania wentylatora (jeśli będzie mocno uciążliwy będziemy unikać jego włączania) – a więc wydajność wentylacji. Najlepiej aby wentylator nie emitował hałasu przekraczającego 30dB.
  • Bryzgoodporność – czyli zabezpieczenie przeciw wilgoci
Modele Silnce firmy Awenta to wentylatory charakteryzujące się wyjątkowo cichą pracą na poziomie 26dB

Proste wentylatory łazienkowe wymagają ręcznego uruchomienia włącznikiem. Bardziej zaawansowane modele mogą być wyposażone w czujnik ruchu, wilgotności czy światła lub opóźnienie czasowe – dzięki temu włączają się automatycznie w określonych warunkach.

Awenta Retis dostępny jest w wersji standardowej lub z czujnikiem ruchu

Pamiętajmy, że wentylatory wyposażone w żaluzję grawitacyjną lub klapę zwrotną po wyłączeniu całkowicie blokują przepływ powietrza w łazience.

Wentylacja łazienki z urządzeniami gazowymi

Sprawna wentylacja w łazienkach wyposażonych w piece gazowe zapobiega powstawaniu czadu poprzez zapewnienie odpowiedniej do podtrzymania procesu spalania ilości tlenu, a w razie jakichkolwiek problemów skutecznie usuwa zabójczy tlenek węgla.

W zależności od zamontowanego urządzenia gazowego zmieniają się wymagania co do wentylacji łazienki.

Przepływowy podgrzewacz wody – wystarczy kratka wentylacyjna (wentylacja grawitacyjna) lub wentylator (wentylacja mechaniczna) uruchamiany podczas pracy podgrzewacza. Nowoczesne gazowe ogrzewacze wody wyposażone są zabezpieczenia przed cofaniem spalin.

Piecyk kąpielowy Junkers

Kocioł dwufunkcyjny – ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na tlen tego typu kotły wymagają doprowadzenia powietrza bezpośrednio do łazienki (nie poprzez inne pokoje). Stosuje się więc nawiewniki, które niestety nie są zbyt komfortowym rozwiązaniem w łazience.

Kocioł z otwartą komora spalania – kotły te wymagają doprowadzenia powietrza do łazienki z zewnątrz oddzielnym przewodem


Kocioł gazowy Viessmann

Odpowiednie drzwi łazienkowe

Jak wspomniano na wstępie – kanały wywiewne zlokalizowane w łazience usuwają także powietrze z innych pomieszczeń. Również napływ świeżego powietrza do łazienki odbywa się pośrednio – poprzez inne pokoje. Dlatego niezbędne jest umożliwienie ruchu powietrza pomiędzy łazienką a pozostałymi pomieszczeniami. Z tego powodu nie należy stosować drzwi idealnie szczelnych. Powinny być one wyposażone w otwory wentylacyjne, kratkę wentylacyjną lub posiadać podcięcie od strony podłogi.



Drzwi łazienkowe powinny umożliwiać przepływ powietrza