27.01.2014

Elegancka i przyjazna łazienka czyli…wybieramy kwiaty do łazienki



Starannie planując aranżacje łazienki, wybierając płytki i wyposażenie, a w końcu dekoracje – nie należy zapominać o roślinach. Dzięki nim nasza łazienka nabierze przyjaznego, naturalnego wyglądu i wyda się nieco mniej sterylna.

Klimat łazienki, a więc stosunkowo wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza odpowiadają większości roślin.

Gdzie ustawić kwiaty?

O miejscu na kwiaty dobrze pomyśleć już na etapie projektu łazienki. Nie powinny stać w miejscu, w którym ograniczałyby swobodę korzystania z łazienki, nie mogą być też narażone na kontakt ze środkami chemicznymi i kosmetycznymi używanymi w łazience. Ciekawym rozwiązaniem (dla dużych łazienek) jest wydzielenie specjalnej przestrzeni (może być oddzielona szybą od pozostałej części łazienki) – tylko dla roślin. Bardzo efektownie wygląda również łazienka umieszczona na parterze domu, z dużymi oknami lub przeszkloną ścianą i widokiem na ogród.
W mniejszych pomieszczeniach wystarczy zaplanowanie półeczki lub wnęki, w której ustawimy nasze rośliny.
W bardzo małych łazienkach, w sytuacji gdy nie jesteśmy w stanie znaleźć miejsca na roślinę doniczkową warto pomyśleć o systematycznie wymienianych kwiatkach w wazonie.

Kwiaty do łazienki z oknem

W łazienkach z oknem kwiaty najczęściej ustawiamy na parapecie. Dobre nasłonecznienie i sprzyjający klimat łazienki sprawiają, że wybór gatunków mamy prawie nieograniczony.
Wyjątek stanowią kaktusy i sukulenty – które nie lubią wilgotnego klimatu oraz rośliny źle znoszące wodę na liściach (np. fiołek afrykański).
Przy wyborze kierujemy się ilością miejsca na kwiaty i własnym gustem, najlepiej wybierając rośliny z rodziny paproci, storczyków i bromelii, bluszczy, papirusów, dracen lub fikusów.

Kwiaty do łazienki bez okna

Niestety nie ma gatunków roślin, które byłyby w stanie funkcjonować całkowicie pozbawione światła. Jeśli więc dysponujemy łazienką bez okna i chcemy hodować w niej rośliny, mamy dwa wyjścia:
  • Zapewnić roślinom odpowiednie oświetlenie sztuczne (dostępne w sklepach ogrodniczych)
  • Okresowo wystawiać roślinki z ciemnej łazienki do pomieszczenia nasłonecznionego (polecanym rozwiązaniem jest zakup dwóch takich samych roślin i cotygodniowe „podmienianie” kwiatka w łazience – każda z roślin żyje więc tydzień bez światła i tydzień w nasłonecznieniu)



Do ciemnej łazienki powinniśmy wybrać rośliny cieniolubne: paprocie, bluszcze, palmy, aglonemę, fatsję, fitonię, zamiokulkas czy zielistki.


donica ustawiona na środku łazienki...


lub wydzielona przestrzeń dla roślin - to rozwiązania do dużych łazienek, w których nie musimy martwić się ilością przestrzeni zajmowaną przez takie mini-ogródki


żywe rośliny są idealnym dopełnieniem łazienek wykończonych naturalnymi materiałami - drewnem lub kamieniem naturalnym


jeśli dysponujemy dużą łazienką usytuowaną na parterze, świetnym pomysłem na zieleń w łazience mogą być duże okna skierowane na ogród

w tej łazience całą wolną przestrzeń zajmują rośliny...

czasem mimo posiadania przestronnej łazienki warto postawić na jedną, większą roślinkę i zachować minimalistyczny styl łazienki

A jakie propozycje dla małych i średnich łazienek, jakie ma większość z nas?

jeśli mamy łazienkę z oknem - kwiaty najlepiej ustawić na parapecie...

...albo szafce

stawianie kwiatka lub wazonu na tego typu umywalce jest dość ryzykowne - bardzo prawdopodobne, że go strącimy, będzie nam zasłaniał lustro lub w inny sposób przeszkadzał



jeśli mamy zlew wpuszczany lub stawiany na blacie dużo łatwiej zagospodarować trochę wolnego miejsca na kwiatki

wąska długa donica wbudowana między ścianą a wanną nie zajmuje dużo miejsca a tworzy ciekawy efekt wizualny

ciekawym rozwiązaniem dla małych łazienek może być umieszczenia doniczek z roślinami w specjalnie przygotowanych otworach w ścianie 


wybierając kwiaty do łazienki pamiętajmy, że nie mogą nam przeszkadzać, utrudniać korzystania z łazienki ani zajmować zbyt wiele miejsca...